Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

18. Parada Równości

Nie ma drugiego tak barwnego wydarzenia jak Parada Równości, które promowałoby równość wszystkich, bez względu na orientację seksualną, płeć, wiek, narodowość, pochodzenie, niepełnosprawność, czy też wyznanie.

parada2018b

 

Parada Równości, gromadząc tłumy ludzi z Polski i świata, wyruszyła z placu Defilad po  godzinie 15:00. Nasza platforma była jedną z najbardziej obleganych, za co serdecznie dziękujemy! 

Atmosfera podczas przemarszu była niesamowita, a radość i energia płynąca z uczestników Parady jedyna w swoim rodzaju. 

Wśród uczestników Parady można było spotkać min. Katarzynę Piekarską, Joanna Senyszyn, Małgorzastę Szmajdzińską, Annę-Marię Żukowską, czy też Sebastiana Wierzbickiego, który został przez organizatorów Parady Uhonorowany tytułem „Przyjaciela Parady”. Tytuł ten został przyznany po raz pierwszy w historii Parady Równości. Federacja Młodych Socjaldemokratów zadbała oto, aby być widocznym i słyszalnym podczas wydarzenia. Gościem specjalnym SLD była przedstawicielka Partii Europejskich Socjalistów oraz organizacji Rainbow Rose - Vilma Vaitiekunaite. Rainbow Rose to organizacja networkingowa, która skupia europejki i europejczyków o poglądach lewicowych, którzy pragną wspierać walkę o prawa osób LGBT oraz sprzeciwiać się dyskryminacji i wykluczeniom. 

parada2018e

Parada była znakomitym momentem, aby przedstawić równościowe propozycje Sojuszu, które zaprezentowała rzeczniczka prasowa Sojuszu Anna-Maria Żukowska: „Również w samorządzie można wspierać równości, można być sojuszniczką i sojusznikiem równości. Społeczności LBGT+, kobiet, mężczyzn, osób z niepłenosprawnościami oraz wszystkich mniejszości. Temat ten będzie jednym z najważniejszych w nadchodzącej kampanii wyborczej do samorządów. Co proponujemy?

- Prezydent Warszawy bezwzględnie powinien udzielić patronatu „Paradzie Równości” oraz wziąć udział w Paradzie. Człowiek lewicy na funkcji włodarza stolicy tak uczyni.

- Kwestie równości można podkreślać w nazewnictwie ulic, czy też nowo powoływanych instytucji  np. muzeów. Patronów należy wybierać również wśród mniejszości, w tym ze środowiska LGBT+ .

- Straże Miejskie w samorządach będą zobligowane do prowadzenia rejestru przestępstw na tle nienawiści, homofobicznym, rasistowskim i antyfeministycznym.

- Stworzenie centrów kulturalnych i festiwali wspólnie ze społecznością LGBT+.”

Vilma Vaitiekunaite życzyła wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Parady dobrej zabawy i przypomniała, iż prawa mniejszości, w tym osób LGBT zostały wywalczone.

Do uczestników wydarzenia skierowano list otwarty ambasadorów Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Chile, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Luksemburga, Łotwy, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Urugwaju, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii oraz Przedstawiciela Federacji Walonia-Bruksela oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, oraz Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji

parada2018c

 

Swojego wsparcia, jak zwykle, udzielił Komitet Honorowy, czyli grupa kilkudziesięciu osób życia publicznego, w tym m.in. Dorota Wellman, Agnieszka Holland, czy też Barbara Nowacka. Z ramienia SLD w Komitecie zasiadają: Katarzyna Piekarska, Joanna Senyszyn oraz Sebastian Wierzbicki.

Przed przemarszem złożono kwiaty pod tablicą znajdującą się na budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką, która w rządach koalicji SLD-UP pełniła funkcję min. Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Organizatorzy Parady podkreślają, że to dzięki jej interwencji, 11 lat temu nielegalnie zakazana przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, Parada Równości mogła bezpiecznie przejść przez Warszawę.   

Po raz kolejny patronatu nad wydarzeniem odmówiła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z Platformy Obywatelskiej.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem