Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Kulasek: Chcemy utworzyć szeroki, lewicowy blok, któremu patronować będzie Partia Europejskich Socjalistów

— A co zrobi Sojusz Lewicy Demokratycznej, gdy proponowane przez partię rządzącą zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego jednak wejdą w życie?

— Bez względu na to, czy Prawo i Sprawiedliwość przegłosuje zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego czy nie, zaprosimy, bez żadnych warunków wstępnych, wszystkie lewicowe partie i organizacje do rozmów. Chcemy utworzyć szeroki, lewicowy blok, któremu patronować będzie Partia Europejskich Socjalistów. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że na pewno zwrócimy się z propozycją współpracy do Roberta Biedronia, Barbary Nowackiej, partii Razem, a także do naszych sprawdzonych koalicjantów: Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej czy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jedna lista do Parlamentu Europejskiego to gwarancja dobrego wyniku.

— Czyli proponujecie sojusz czysto taktyczny? 

— Nie, takie porozumienie będzie miało przede wszystkim wymiar programowy. W Polsce nie mówi się o tym zbyt często, ale rzeczywistość w Parlamencie Europejskim jest taka, że liczą się w nim tylko dwie formacje polityczne: Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, oraz Partia Europejskich Socjalistów, w której zrzeszony jest Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy. Partia Europejskich Socjalistów ma dobry program dla Europy, pod którym podpiszą się wszystkie partie lewicowe w Polsce. Po co więc mielibyśmy startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego osobno, skoro podzielamy tę samą wizję Unii Europejskiej, a nasi posłowie należeliby do tej samej frakcji? Sojusz przed wyborami do Parlamentu Europejskiego to więc nie tylko kwestia taktyki i arytmetyki, ale przede wszystkim — programu i rozsądku. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem